Kadın Cinayetleri Politiktir!

Selamlar sevgili okur.

Bugün de pek çok kadın gibi, kardeşlerim gibi, boğazımdan lokma geçmedi. Nefes alırken zorlandım ve gözyaşlarım bağımsızlık kazandı. Sosyal medyada kınayayım dedim, söyleyeceklerim oraya da sığmadı. Twitter’da aklımın, hayalimin alamayacağı şeyler okudum ve bu ülkede bir kadın olmaktan tekrar nefret ettim.

Kimisi tecavüzcülere ve katillere idam istemiş, ben kesinlikle bir hamlede ölsünler istemiyorum. Toplumun her alanından dışlansınlar, iş ve aş bulamasınlar, yüzlerinde damga ile gezip yaşayan ölülere dönsünler istiyorum. Hadım edilsinler istiyorum, başka hiçbir canlıya dokunamasınlar. Konuşan, görüşen kim varsa, onların kaderini yaşayacağından herkesten uzaklaştırılsınlar istiyorum. Değil bir kadına / çocuğa / hayvana dokunmak, konuşurken kelimelerini tek tek seçsinler istiyorum. Kaldıracakları o ellerinin, söyledikleri sözlerin ya da sahip olamadıkları uçkurlarının onları yaşayan ölülere dönüştüreceğini bilsinler, bu yüzden de hiç yeltenmesinler istiyorum.

Tanıyan bilir, dünya tatlısı bir eşim var. Anlayışlı, merhametli, insan. Ben de hiç öyle Türk toplumunun istediği mülayim kızlardan değilim hani. Haklıysam eğer; kavgaysa kavga, sonuna kadar. Beyim gelmeden yemek yapayım, ütüsüz gömleği olmasın, karnı tok sırtı pek olayları hiç bana göre değil yani. Dedim ya tam bana göre diye, o da bunları beklemiyor haliyle. Onu her ne kadar çok sevsem de bugün erkeklerden bir kere daha tiksindiğimi söyledim. En iyilerinin bile bizim yaşadığımız korkuyu yaşamasını istedim. Karanlıkta bir yerden dönerken başıma bir şey gelir mi korkusunu yaşayıp, bu yüzden dışarı çıkmaktan vazgeçmelerini istedim. Takip mi ediliyorum diye adımlarını hızlandırmalarını, onları alsınlar diye anne babalarını aramalarını ya da en azından telefonla konuşma numarası yapmalarını istedim. Güpegündüz bir parkta spor yaparken gözü oyulasıca bakışlardan ürkmelerini, yanlarına gelen bir köpeğe sığınmalarını istedim. Biriyle birlikte olduklarında kendilerini kirletilmiş hissetmelerini, “ailem duyarsa beni öldürür” baskısını yaşamalarını istedim. Sürekli birileri giydiklerine karışsın, ne yaparlarsa yaranamasınlar istedim. Ergenlikte belli olmaya başlayan cinsel organlarını etrafın nahoş bakışları yüzünden saklamak zorunda kalmalarını ve bu yüzden yamuk yumuk yürümelerini istedim. Bir yere giderken biber gazı taşımalarını ama polisin bile onları korumayacağını ve hatta suçlu bulacağını bilerek yaşamalarını istedim. Eve geç kalınca ya da biriyle görününce babalarının bacaklarını kıracağı söylensin. Tacize uğrayınca kimseye anlatamasınlar, çünkü anlattıklarında “kuyruk sallamışsındır” diyen biri elbet çıksın karşılarına. Ya da en azından ateş olmayan yerden duman çıkmayacağı hatırlatılsın onlara da. Bacak bacak üstüne atıp oturamasınlar; az gülsünler, az konuşsunlar; birileri sürekli onların ne yapması ve yapmaması gerektiğini hatırlatsın ve ne olursa olsun o birilerine hiç yaranamasınlar istedim.

Bugün erkeklerden bir kez daha tiksindim.

Kadınlar bu ülkede her gün ölürken, birbiri ardına gözyaşı dökerken, onlar konuşmasın istedim. Sesleri çekilsin, yok olsunlar istedim. Aynı yastığa baş koyduğun, doğurduğun, evladı olduğun ya da sadece aynı kaldırım taşına bastığın kişiden korkmak nedir bilsinler istedim.

Kadın mı kız mı belli değil diyenden,

Kadın evinin süsüdür diyenden,

Kadın vır vır konuşmayacak diyenden,

Su testisi su yolunda kırılır diyenden,

Kocanız vurmaya kalkarsa yemekten sonra çayın yanında uygun dille nedenini sorun diyenden,

Kadınlar size Allah’In emanetidir diyenden,

hepsinden, nicesinden bir kez daha tiksindim.

Eminim aranızda eşim gibi, kimseye sesini dahi yükseltmemiş, sevmelere doyamamış, insan olanlarınız vardır ama üzgünüm, kurunun yanında yanan yaş misali, her birinizin bunu yaşamasını istiyorum. Artık erkeklere tek lokma tolerans gösterebilecek ne gücüm, ne hevesim kaldı. Ataerkilliğiniz batsın inşallah!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s