Hedef Kitlenizi Gerçekten Tanıyor Musunuz?

target-marketing-erensu-erciyas
Geçtiğimiz hafta adı sanı ünlü, rakiplerine depar atarak ilerleyen bir firmayla dijital pazarlama işleri için görüştüm a dostlar. Ve şu karara vardım; ya biz bu olayı çok abartıyoruz, ya da bu insanlar aldıkları bu paraları hak etmiyorlar!
Bahsi geçen firma güzellik sektöründe ve piyasanın yenilerinden sayılır. Bu sebepten ben de başladım anlatmaya neler yapmalılar diye. En son “mikro site açarak yılbaşı kampanyasını canlandırmaktan” bahsediyordum ki; 5 hanelik title sahibi olan beyefendi durdurdu beni, “biz Facebook postlarına zor bütçe ayırıyoruz” diye. Ben de sizin gibi “yok artık!” dedim tabii, ama kafa yapısı bu olunca hiç aydınlatma çağı yaşatmadım kendilerine, rakiplerin durumu, dijital çağın önemi falan gibi konulara girerek. Olur da bir şekilde bu yazıyı okurlarsa kendim için küçük, sektör için faydalı bir iş yapmış olacağım! 🙂
“Sevgili XYZ Bey, Facebook Ads dediğiniz olayı “Mahallenin en iyi pastanesine gelin, 2. çay bedava” kampanyasıyla birleştiren esnaf da yapıyor artık. Bu yüzden rica ediyorum, aş bunları. Zira Facebook dediğimiz kanal; bedava mantığı ile algımıza yerleştikten sonra, en yüksek ödeneği çıkan alır demeye başladı. Bu sebepten reklam çıkmadan önce bir durup düşünmek gerekiyor, senin kitlen nerede ne yapıyor? Sen kafayı yormadan hemen ben açıklayayım :
Ürün fiyatlarına, dağıtım kanallarına bakınca, orta seviyenin biraz üstü olarak konumlandırmak çok da yanlış olmaz. Yaş aralığı ve marka kitlesi olarak da 25 yaş üstü çalışan kadınları seçmiş olman sana açıkça bağırıyor; sadece Facebook olmaaaz! Yanlış bir kanal değil, tabii ki kullanılması elzem olan bir araç hala, özellikle de Türkiye’deki 34 milyonu aşmışken. Ama sadece Facebook’a reklam vereyim dersen, verdiğinle kalırsın benden söylemesi.
Zira senin bahsettiğin bu kitle; Pazar günü Polonezköy’de yaptığı kahvaltıyı Instagramda paylaşırken, haftanın belli günleri de AVMlerdeki o çok ünlü spor salonunda check-in yapıyor. Yani e ben hedef kitlemi tanıyorum ki demekle bitmiyor olay. Potansiyel müşterin Ayşe, 5 yaşındaki kızını tiyatroya götürdüğünde karşısına çıkabilmen gerekir. “Ne işime yarayacak mikro site, hem de çok maliyetli” diye düşünmediğin bir video içerikli site aracılığıyla, Ali Bey nişanlısına, senin markaya ait; “en güzel sensin” sloganını da kullanarak, eğlenceli bir video hazırlayıp, tüm gönüllerin sahibi oldu, sen de bolca like, retweet ve repostun elbette.
İşin özü; kendini müşteri yerine koy ve ona göre düşün: Hangimiz reklam kokan, “hadi gel beni al”, “en ucuzu benim” diyen kampanyalardan etkileniyoruz ki artık? Kusura bakmayın XYZ Beycim ama, devir müşterinin devri. Onun istemediği yola girmeniz, aldığınız en kötü kararlardan birisi olacaktır. Benden söylemesi…”
Bir Dost! 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s